Kartal Yaşlı Bakım Merkezi - İstanbul

İstanbul’da Kartal Belediyesi Yaşlı Bakım ve Huzurevi

AB 7. çerçeve programı kapsamında Tübitak koordinasyonunda gerçekleştirilen 280 odalı bu huzurevi projesi, 16 ülkenin katılımıyla başlatılan R2CITIES çalışmasının Türkiye ayağını oluşturmaktadır.

Tesisin ısıtılması, soğutulması ve sıcak suyunun hazırlanması hava ve su kaynaklı ısı pompalarımız kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Projede elde edilen enerji tüketim verileri yurtiçinde ve yurtdışında paylaşılacak ve bu tür projelerin yaygınlaşarak az enerji tüketen şehirlerin oluşmasına katkı sağlanacaktır.

Toplam kapasitesi 560 kW olan 4 adet AirMidi serisi hava kaynaklı ısı pompalarımız huzurevinin bahçesine yerleştirilmiştir. Toplam kapasitesi 660 kW olan 4 adet AquaMidi serisi su kaynaklı ısı pompalarımız, tesisat ekipmanlarıyla birlikte binanın kazan dairesine yerleştirilmiştir. Su kaynaklı ısı pompalarımızdan biri ısı geri kazanımlı olarak huzurevinin sıcak suyunu da hazırlamaktadır.

Isı pompalarımız tesisteki diğer cihazlarla birlikte Modbus-RS485 haberleşme protokolüyle “Bina Yönetim Sistemine” bağlı olarak çalışmaktadır.

Kartal Yaşlı Bakım ve Huzurevi; enerji giderleri ve CO2 salınımı asgari seviyeye indirilmiş, yaşam konforu artırılmış örnek bir projedir.

 

Translate »